Ogólnopolska Akcja Ekologiczna „FLOREK”

przez | 5 czerwca 2018

4 Gromada Zuchowa „Słoneczne Promyki” działająca w Szkole Podstawowej w Ostrowie zajęła IV miejsce w XXIX edycji Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „FLOREK” oraz zajęła III miejsce w konkursie na najciekawszą ekspozycję prac i meldunków, wykonaną podczas XXI Zlotu Harcerzy Ekologów, podsumowującego XXIX edycję Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „FLOREK”.

Przez kilka miesięcy zuchy realizowały zadania związane z trudnym tematem GMO:
Zadanie 1. „Gospodarstwa ekologiczne”;
Zadanie 2. „Czym są produkty organiczne”;
Zadanie 3. „Wady i zalety GMO”;
Zadanie 4. „Zbiórka kulinarna”;
Zadanie 5. „Jak można zlikwidować problem głodu na świecie?”

Według raportu ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO, Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa oraz Światowego Programu Żywnościowego, na świecie rośnie liczba głodujących. Jest ich 38 milionów.
Więcej niż dwa lata temu.

Zuchy z 4 Gromady Zuchowej „Słoneczne Promyki” z Ostrowa od wielu już lat angażują się w akcje pomocy potrzebującym. Pomagały dzieciom na Ukrainie, w nękanej wojną Somalii, zbierają makulaturę na budowę studni w Afryce. Zdają sobie sprawę, że na świecie są ludzie głodujący, dlatego sami starają się szanować żywność.

Na zbiórkach , w tym roku szkolnym, zdobyły zespołową sprawność ŚWIATOZMIENIACZA.

„To prawda znana od wielu lat,
zuchy na lepsze zmieniają świat.
Zmieniają świat daleki i bliski,
światozmieniacze – zuchy wszystkie.”

Razem z Polką Anną i Włochem Andreą „podróżowały” po świecie zwiedzając kontynenty i kraje, w których niejednokrotnie panuje głód.
Zastanawiały się, jak można zlikwidować problem głodu na świecie.
Doszły do wniosku, że powinniśmy się dzielić. Ci, którzy mają nadmiar żywności, powinni jej część oddać potrzebującym, by na świecie nie było głodu i nikomu nie brakowało wody.

Wierzymy, że kilkumiesięczne zbiórki związane z GMO pomogły zuchom oraz ich rodzinom zgłębić temat Organizmów Genetycznie Modyfikowanych i w przyszłości będą świadomymi konsumentami i producentami żywności.

Nagrodą za kilkumiesięczną pracę był wyjazd do Bazy „BERDO” – Myczkowce. Wspaniale spędziliśmy trzy dni wśród gór lasów i otaczającego nas Jeziora Myczkowieckiego.  Dużą atrakcją dla zuchów było dopłynięcie łódką do bazy. Uczestniczyliśmy w wycieczkach krajoznawczych, zwiedziliśmy rezerwat przyrody, uczestniczyliśmy w grach terenowych. Ogromne wrażenie na zuchach wywarły wędrówki z leśniczym i szukanie śladów zwierząt. Wieczory spędziliśmy przy ognisku słuchając opowieści o Bieszczadach. Na zakończenie uczestniczyliśmy w polowej Mszy Św. Na apelu podsumowującym XXIX edycję Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „FLOREK”, odebraliśmy nagrody. Druhna Grażyna Balawender otrzymała Brązową Odznakę Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „FLOREK”.

2DH „Bytnarówka” zdobyła VII miejsce w akcji „FLOREK” pod opieką Anny Dzień .

Dziękujemy szczególnie druhnie Elżbiecie Szewczyk za opiekę nad zuchami.

Gorące podziękowania dla hm Krystyny Howaniec i sztabu akcji „FLOREK” z Komendy Hufca SANOK.

Druhna pwd Grażyna Balawender i przyboczna pwd Elżbieta Dubiel