SZKOLNA WYCIECZKA DO WARSZAWY ŚLADAMI PATRONÓW – STANISŁAWA I JANKA BYTNARÓW

przez | 30 września 2018

Na mapie niepodległościowej Szkoły Podstawowej w Ostrowie pojawił się kolejny punkt. I to znaczący, gdyż szkolna wycieczka śladami naszych patronów  – Stanisława i Janka Bytnarów, do Warszawy była planowana jako jedno z ważniejszych wydarzeń w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym bardziej cieszymy się,
że udało się ją zrealizować.

27 września 2018r. o godz. 6.30 grupa 48 osób wyjechała z Ostrowa, by po 7 godzinach przybyć do stolicy. Przy wjeździe do miasta czekał na nas przewodnik – pan Tomasz Markowski, który przez 3 dni wędrówki
po Warszawie, bardzo ciekawie opowiadał nam o niej i pokazywał interesujące miejsca.
Na początek zwiedziliśmy Muzeum Wojska Polskiego. Dla wszystkich była to wspaniała lekcja historii, opowiadająca o drodze Polaków do odzyskania niepodległości. Tym ciekawsza i przystępniejsza, że ubarwiona eksponatami, takimi jak: mundury, odznaczenia, broń, sztandary, obrazy przedstawiające historyczne postacie i wydarzenia.
W drugiej kolejności zwiedziliśmy Centrum Pieniądza – nowoczesną placówkę edukacyjną ukazującą dzieje pieniądza oraz jego rolę na tle gospodarczo-społecznej historii świata i Polski. Szczególnie duże wrażenie na zwiedzających wywarł skarbiec, gdzie każdy mógł spróbować podnieść sztabkę złota ważącą 12,5 kg.
O 18.00 udaliśmy się na obiadokolację na zamku. Dzień zakończyliśmy długim spacerem przez Stare Miasto, Plac Krasińskich, Krakowskie Przedmieście, Plac Piłsudskiego, gdzie o 21.00 obejrzeliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Stamtąd udaliśmy się na nocleg do Hostelu na ul. Karowej 31 (nieopodal Pałacu Prezydenckiego!)
Drugi dzień – piątek 28 września, rozpoczęliśmy wizytą w Sejmie. Przed obiadem zwiedziliśmy jeszcze Polskie Radio i spacerowaliśmy po Łazienkach Królewskich. Najmłodszym uczestnikom wycieczki najbardziej podobał się rejs gondolą po stawie.
Zwiedzając Warszawę odwiedzaliśmy miejsca związane z naszymi patronami. Widzieliśmy dom przy al. Niepodległości, w którym mieszkali i gdzie zostali 23 marca 1943 r. aresztowani; aleję Szucha; Pawiak; Arsenał, a po obiedzie pojechaliśmy na Powązki Wojskowe, by oddać hołd naszym patronom.
Zuchy z 4 GZ „Słoneczne Promyki” i harcerze z 2 DH „Bytnarówka” w pełnym umundurowaniu uczcili pamięć poległych bohaterów Szarych Szeregów. Odwiedziliśmy również grób Barbary Wachowicz. Pisarka losu polskiego – Przyjaciel naszej szkoły, zmarła 7 czerwca tego roku.
Po kolacji zwiedziliśmy jeszcze Stadion Narodowy, odbyliśmy podróż metrem i obejrzeliśmy w Parku Fontann pokaz multimedialny.
Trzeciego dnia – w sobotę 29 września, zwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem tego miejsca. Nowoczesna technologia i możliwość dotykania eksponatów – to bardzo się wszystkim podobało. Pani przewodnik w ciekawy, pełen humoru sposób opowiadała o żydowskich tradycjach i historii polskich Żydów.
Następnie zwiedziliśmy Belweder, gdzie mieszkał i zmarł Józef Piłsudski. Mieliśmy okazję zobaczyć zrekonstruowany gabinet Marszałka, salonik, pokój adiutanta, kolekcję pamiątek, a także sale historyczne.
Obiad po raz trzeci i ostatni zjedliśmy na zamku. Po nim wyruszyliśmy zwiedzać wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie. Musimy przyznać, że jego eksponaty są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. A obrazy Bacciarellego i Weduty Canaletta
są po prostu przepiękne. Po wyjściu z zamku był czas na kupno pamiątek.
Przed wyjazdem ze stolicy raz jeszcze „rzuciliśmy okiem” na Warszawę z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki.
Do Ostrowa wróciliśmy już w niedzielę. Wszyscy szczęśliwi, pełni wrażeń
i chęci do ponownego odwiedzenia naszej pięknej stolicy – Warszawy.

Na koniec gorące podziękowania dla dwóch wyjątkowych panów. Przewodnika Tomasza Markowskiego, który zaraził nas swoją miłością do Warszawy i pana Artura Hirnego – kierowcy z dużym poczuciem humoru i wyrozumiałością.