„Florek” 2019

Już po raz trzeci zuchy z 4 Gromady Zuchowej „Słoneczne Promyki” wzięły udział w Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek” organizowanej przez Hufiec Sanok.
Zadania tegorocznej, trzydziestej już edycji, skupiały się wokół roślin zdrewniałych, a w szczególności krzewów.
Zuchy dzielnie pracowały cały rok. Wykonały 5 obowiązkowych zadań.
W ramach pierwszego zadania – „Powrót do przeszłości” zuchy sadziły krzewy
i poznały historię krzewu róży babci Feli.
W grudniu, realizując zadanie „Krzewy wokół nas”, wybrały się na wycieczkę
w okolice szkoły, by odszukać i nazwać rosnące w sąsiedztwie krzewy. Było to trudne zadanie, gdyż zimą większość z nich pozbawiona była liści. Za to z daleka widoczne były owoce głogu, czy berberysu. Zuchy odwiedziły też zaprzyjaźnionych
z nimi państwa Władysławę i Juliana Szewczyków i ich tajemniczy ogród.
W lutym, razem z panem Hubertem Kameckim – zapalonym ornitologiem, zuchy wybrały się na wyprawę w pola, by  obserwować zarośla śródpolne. Pan Hubert wyjaśnił młodym ekologom, jakie korzyści płyną z ich obecności obok pól uprawnych.
Wiosną zuchy odbyły cykl zbiórek zatytułowanych „Krzewiaste inspiracje”. Ich efektem było wykonanie obrazów z zasuszonych kwiatów i nasion.
Ostatnie florkowe zadania dotyczyły krzewów owocowych. Zuchy odwiedziły ogród państwa Elżbiety i Kazimierza Szewczyków, gdzie rozróżniały i nazywały krzewy porzeczek, malin, borówek, jeżyny bezkolcowej, agrestu i aronii.
Gospodyni, pani Ela, opowiadała swoim małym gościom, jakie przetwory z nich przyrządza. Podarowała im także kilka słoików dżemów, soków, konfitur, które zostały wykorzystane podczas zbiórki kulinarnej.

         Zwieńczeniem udziału w Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek” był wyjazd zuchów na Zlot Harcerzy Ekologów do ośrodka ZHP Berdo – Myczkowce, który stał się dla zuchów niezapomnianą przygodą.

         24 maja 2019r. o godz. 15.00 zuchy wyruszyły w podróż do Myczkowiec.  Stamtąd łódką popłynęły do przystani ośrodka ZHP – Berdo.
Po zakwaterowaniu, uroczystym apelu i pysznej obiadokolacji był czas na wspólne zabawy integracyjne.
Sobota 25 maja przywitała nas mżawką, która jednak nie zniechęciła małych wędrowników do wyruszenia w las. Prowadził ich niezwykle sympatyczny leśnik, który z niezwykłą cierpliwością opowiadał zuchom o tutejszych roślinach
i zwierzętach zamieszkujących bieszczadzkie lasy. Niezwykłym przeżyciem było obserwowanie z bliska salamandry, kumaka, czy żeremi bobrowych. Mokrzy, brudni, ale zadowoleni wrócili  wszyscy na obiad.
Po południu pogoda zmieniła się. Wyjrzało słońce, wzrosła temperatura i można było przeprowadzić zajęcia na wodzie (harcerze) i w parku linowym (zuchy).
Po kolacji i obrzędowym ognisku zuchy udały się na odpoczynek.
W ostatnim dniu zlotu, w niedzielę 26 maja, po śniadaniu odbył się apel podsumowujący akcję „Florek”. Podziękowano wszystkim organizatorom
i uczestnikom oraz rozdano nagrody.  4 Gromada Zuchowa „Słoneczne Promyki” zajęła II miejsce w konkursie na najpiękniejszą ekspozycję prac i meldunków XXX   Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek” .
Po uroczystej, polowej mszy świętej, pamiątkowym zdjęciu i szybkim pakowaniu, zuchy wyjechały do domów, planując po drodze, że za rok znów wrócą do Berdo.          Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Kańczuga, dzięki któremu zuchy mogły wyjechać na Zlot Młodych Ekologów do Berdo.