LOWE

Działania LOWE są dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu POWER 2014-2020

20 października 2021 roku grupa wolontariuszy w ramach projektu LOWE udała się do TVP Rzeszów w celu dostarczenia biało- czerwonych zniczy, które 1listopada zapłoną na lwowskich nekropoliach, a także na polskich grobach w Strzelczyskach, Mościskach, Pnikucie i Niżakowicach. Wyjazd do TVP Rzeszów poprzedzony był spotkaniami  z grupą animatorów i wolontariuszy na których przypominaliśmy sobie i o historii Lwowa oraz o podjęciu akcji zbiórki zniczy na terenie gminy Gać. Udało się.  Zebraliśmy wspólnie 1001 zniczy.   

Do TVP w Rzeszowie udaliśmy się autokarem- 30 dorosłych osób wraz z opiekunami ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gaci oraz Dziennego Domu Senior Wigor w Białobokach. Dla wielu dorosłych wolontariuszy był to pierwszy wyjazd do TVP Rzeszów i udział w Akcji Światełko Pamięci dla Łyczakowa. Byli dumni i szczęśliwi, że mogli włączyć się w tę wielką, społeczną akcję i osobiście przekazać światełko pamięci. Wiele osób to osoby starsze i wymagające opieki dlatego jesteśmy wdzięczni za sfinansowanie wynajęcia autokaru przez ośrodek LOWE.

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Gaci odbyły się zajęcia edukacyjne w ramach oferty Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji działającym w Szkole Podstawowej im. Stanisława i Janka Bytnarów w Ostrowie. Były to zajęcia integracyjno-muzyczne. Radosne śpiewanie w rytmach biesiadowych i patriotycznych pieśni. Zajęcia prowadzili animatorzy Stanisław i Ewa Strączkowie.
Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali Zaświadczenia udziału w zajęciach edukacyjnych.
Następnie uczestnicy spotkali się przy wspólnym poczęstunku przygotowany przez animatorów Małej Gastronomii Lowe.

6 października w Szkole Podstawowej im. Stanisława i Janka Bytnarów w Ostrowie odbyło się spotkanie w ramach Projektu LOWE. Zajęcia prowadzili Przyjaciele naszej szkoły  Ewa i Stanisław Strączkowie diakoni Ewangelizacji Ruch Światło-Życie.

Pierwsze warsztaty były przeznaczone dla rodziców oraz dzieci. Miały na celu radosne spędzenie czasu wolnego, poprzez połączenie ruchu całego ciała z muzyką. Zajęcia były animowane, dzieci uczyły się pokazywania elementów piosenek, śpiewały razem                                   z prowadzącymi a także uczestniczyły w tańcach integracyjnych z rodzicami- uczestnikami Projektu LOWE. Dla dzieci organizatorzy zadbali o atrakcyjne nagrody z okazji Dnia Przedszkolaka.

W tym samym dniu odbyły się warsztaty dla rodziców w ramach Projektu LOWE ( Szkoła dla rodziców). Warsztaty  dotyczyły zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych na jakie narażona jest każda rodzina oraz zapoznanie się ze sposobami usamodzielnienia dzieci  w każdym wieku , wykorzystując sytuacje jakie stwarza nam codzienność.

Chodzi o to by dobre intencje, które rodzice przecież mają umieli zamienić na dobre słowa, gesty, czas, obecność, wspólne zajęcia domowe, gry i rozmowy.  Skutkują te sytuacje budowaniem szacunku i autorytetu rodziców w obecnych trudnych czasach, gdy królują wszechobecne media.  Warsztaty  psycho- edukacyjne dla rodziców prowadziła trenerka    pani Ewa Strączek. O stronę kulinarną zadbały uczestnicy Projektu „Małej Gastronomii”.

Gmina Gać bierze udział w programie LOWE (Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji na rzecz aktywizacji osób dorosłych).

Chętnych do udziału w kursach prosimy o kontakt z dyrekcją Szkoły Podstawowej w Ostrowie.

  Oferta edukacyjna na miesiąc październik 2020 r.  Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji
w Szkole Podstawowej w Ostrowie
 
  Nazwa działania    
  Komputerowe ABC    
  Szkoła dla Rodziców i Wychowawców    
  Fitness Lowe    
  Przedsiębiorczość w LOWE – czyli jak założyć własną firmę i skąd pozyskać finansowanie.    
  Tenisowy zawrót głowy    

Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Szkole
Podstawowej w Ostrowie.


Rozpoczynamy i zapraszamy zainteresowane osoby pełnoletnie do
uczestnictwa w bezpłatnym doskonaleniu. Zajęcia odbywają się cyklicznie co tydzień.

 • 3 grudnia 2020r. (Czwartek) o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej im. Stanisława i Janka Bytnarów w Ostrowie, odbędzie się spotkanie dotyczące składania wniosków w ramach programu Czyste Powietrze. Związane jest to z możliwością pozyskania środków na
  termomodernizację budynków oraz na instalację fotowoltaiczną. Zachęcam do udziału. Na pierwszym spotkaniu osoby zainteresowane już wypełniają wnioski z pomocą pana Jacka Bawora urzędnika Gminy Gać. Warto skorzystać.
 • 2 grudnia 2020r. (Środa) o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej w Ostrowie rozpoczynamy „Szkołę dla rodziców. „
 • 4 grudnia 2020r. (Piątek) o godz. 16:00 zajęcia z podstaw języka angielskiego (lub rozszerzony) w zależności od grup, angielski biznes, przygotowanie do egzaminu APTIS oraz do matury.
 • 7 grudnia 2020r. (Poniedziałek) o godz. 16:30 w Szkole Podstawowej w Ostrowie odbędzie się pierwsze spotkanie z Doradztwa zawodowego. Zachęcamy do udziału osoby chcące pozyskać nowe kwalifikacje zawodowe lub zmienić zawód. Uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych kursów zawodowych : obrabiarki sterowane umerycznie CNC ,kurs opieki nad starszą osobą, kurs makijażu, fryzjerstwa i inne w zależności od potrzeb uczestników.
 • 14 grudnia 2020r. o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej w Dębowie odbędą się zajęcia z malarstwa ,,Świat zamknięty w ramach obrazu’’
 • 18 grudnia 2020r. (Piątek) o godz.15:00 w Szkole Podstawowej w Ostrowie odbędą się zajęcia z rękodzieła. Każda osoba może wykonać pod okiem mistrza upominek, dekorację świąteczną, którą będzie można zabrać do domu.
 • 8 grudnia 2020r. (Wtorek) o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej w Ostrowie odbywać się będą zajęcia kulinarne” Mała Gastronomia LOWE”. Osoby chętne będą mogły nauczyć się lub pogłębić tajniki świątecznej kuchni. Pieczemy pierniczki, serniki, piernik lub inne.
  Wybór należy do uczestników. Gotujemy tradycyjne potrawy wigilijne urozmaicone pomysłami uczestników.
  Zajęcia są planowane dla chętnych z Gminy Gać oraz Powiatu Przeworskiego.

2 grudnia 2020r. w Lokalnym Ośrodku Wiedzy i Edukacji w Szkole Podstawowej w Ostrowie w ramach projektu „Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji na Rzecz Aktywizacji Edukacyjnej Osób Dorosłych” rozpoczęła działalność „Szkoła dla rodziców  i wychowawców”. Pani Ewa Strączek  instruktor Szkoły dla Rodziny  i Wychowawców oraz instruktor Warsztatów Psycho-Edukacyjnych „Szkoła, rodzice i wychowanie” zajęła się trzema tematami :

– Rodzina  jako system wzajemnych relacji.

-Zewnętrzne i wewnętrzne  zagrożenia rodziny.

– Co to znaczy być dobrym rodzicem?

Następne zajęcia odbędą się 9 grudnia 2020r. o godz. 16:00. Zachęcamy rodziców i wychowawców do udziału w zajęciach oraz miłego spędzenia czasu i rzeczowej dyskusji dotyczących wzajemnych relacji w rodzinie, rozwiązywaniu konfliktów. W dobie pandemii dobrze jest spotkać się i porozmawiać z zachowaniem bezpiecznych warunków dla uczestników.

W Lokalnym Ośrodku Wiedzy i Edukacji w Szkole Podstawowej w Ostrowie rozpoczęła działalność  „Szkoła dla rodziców i wychowawców”.

     Warsztaty psycho- edukacyjne prowadzi  trenerka pani Ewa Strączek. Tematyka zajęć obejmuje : naukę umiejętności rozpoznawania i rozmawiania o uczuciach, stawiania jasnych granic i wymagań, zachęcania dzieci do współpracy, wspieranie samodzielności dzieci. Nauka rozwiązywania problemów i konfliktów. Kolejne tematy pozwalają poznać sposoby uczenia dzieci samodyscypliny , uwalnianie od grania ról i niekorzystnego etykietowania oraz wzmacnianie ich poczucia własnej wartości poprzez umiejętność właściwego chwalenia. W tym module uczestnicy poszerzają świadomość własnych postaw, uczuć, zachowań pedagogicznych i celów wychowania. Szkoła dla rodziców i wychowawców wykorzystuje podstawy teorii pedagogicznej  „wychowanie bez porażek” Thomasa Gordona. Program wzmacnia podstawowy czynnik chroniący rodziców i dzieci przed zachowaniami ryzykownymi / problemowymi (np. agresją i przemocą, przedwczesną inicjację seksualną, zażywaniem substancji psychoaktywnych) jakim jest silna więź emocjonalna  z rodzicami ( Hawkins). Mottem programu jest „Wychowywać to kochać i wymagać”.

 Zapraszamy na zajęcia w każdą środę o godz.16:00 do Szkoły Podstawowej w Ostrowie.

        „Mała Gastronomia LOWE”

W Lokalnym Ośrodku Wiedzy i Edukacji w Szkole Podstawowej im. Stanisława i Janka Bytnarów w Ostrowie rozpoczęła działalność „Mała Gastronomia LOWE”. W okresie przedświątecznym uczestnicy warsztatów pod bacznym wzrokiem pani Iwony Jamroży skupiły się na przepisach staropolskiej kuchni. Przyrządziły: barszcz czerwony z paluszkami drożdżowymi , kapustę z grochem , pierogi ruskie, gołąbki .Na kolejnych  zajęciach kulinarnych zajęły się pieczeniem i ozdabianiem pierniczków , pieczeniem serników i  makowców. Pięknie zapakowane produkty wraz z życzeniami  zostaną rozprowadzone dla osób samotnych i starszych z terenu Gminy Gać. Specjalnym gościem będzie Betlejemskie Światło Pokoju niosące dobro, ciepło, miłość, życzliwość i przypominające o służbie drugiemu człowiekowi. Rozprowadzeniem BŚP  oraz produktów wigilijnych zajmą się druhny Grażyna Balawender oraz Kinga Duliban. Życzymy zdrowych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

W dniu 19.02.2021r. odbyły się zajęcia w ramach programu Lowe „Gołębie – hobby na którym można zarobić”. Spotkała się grupa pasjonatów hodowców gołębi. Uczestnicy na pierwszych zajęciach  zapoznali się z budową gołębnika, zostały omówione typy gołębników: zimne i ciepłe.
 Grupa własnoręcznie wykonała szkielet gołębnika. Uczestnicy cieszyli się z możliwości spotkania i podzielenia się wiedzą, problemami  związanymi  z hodowlą gołębi.